Ako sa zbaviť kašľa a ktorá forma lieku je najúčinnejšia?
S príchodom chladnejších dní dostáva náš imunitný systém opäť zabrať. Počasie je premenlivé, rána sú chladné a popoludní teplota stúpa nezriedka nad 25 stupňov Celzia. Ak podceníte potrebu vrstvenia oblečenia, prechladnutie na seba nenechá dlho čakať. Bežným príznakom prechladnutia je aj upchatý nos, ktorý môže byť veľmi nepríjemný. Ak hľadáte spôsoby, ako uvoľniť upchatý nos, alebo sa nádche chcete celkom vyhnúť, pozrieme sa na niekoľko praktických rád v nasledujúcom článku.
Posledné letné dni a nástup detí do kolektívu škôl či škôlok si už automaticky spájame s vyššou chorobnosťou. Akútne infekcie dýchacích ciest patria totiž k najčastejším ochoreniam u detí aj dospelých. Ich pôvodcom sú vírusy, najmä rinovírusy, koronavírusy či vírus chrípky typu A, B alebo C.
Vírusy sa prenášajú kvapôčkami vo vzduchu, a preto sú vysoko nákazlivé a ľahko sa šíria. Primárnou vstupnou bránou pre respiračné vírusy je sliznica nosa, na ktorú sa vírus prichytí a spôsobí jej poškodenie.
Zápal nosa a prinosových dutín sa prejavuje najmä:
V niektorých prípadoch, najmä ak ide o ľudí s oslabeným alebo vyvíjajúcim sa imunitným systémom (napr. deti) môže prebiehajúce vírusové ochorenie oslabiť organizmus natoľko, že vytvorí podmienky pre rozvoj bakteriálnej infekcie. Vtedy je namieste návšteva lekára, ktorý posúdi závažnosť a môže predpísať užívanie antibiotík.
Treba mať na pamäti, že akútne vírusové infekcie dýchacích ciest patria k spontánne vyliečiteľným ochoreniam. Na podporu celkovej imunity sa odporúča pravidelné užívanie vitamínu D3, vitamínu C a zinku formou výživových doplnkov.
Lokálnu obranyschopnosť dýchacích ciest môžete posilniť pravidelnými výplachmi nosa. Výplach vyčistí nos od nahromadeného hlienu a prichytených vírusov, zmierňuje opuch sliznice a zvyšuje prietok vdychovaného vzduchu.
Výplach nosa je jednoduchý a efektívny spôsob na udržanie čistoty nosových priechodov a prinosových dutín. Pozrime sa bližšie, aké sú najčastejšie metódy výplachu:
Preplachovacia plastová konvička slúži na prípravu domáceho roztoku na výplach nosa. V konvičke sa zmieša vlažná voda s vopred zakúpeným sypkým koncentrátom alebo soľou. Následne sa v predklone, nad umývadlom priloží konvička k jednej nosnej dierke a roztok pretečie vnútrom nosa a vyjde z opačnej nosnej dierky. Podobne sa postup zopakuje s druhou nosnou dierkou.
Táto technika je časovo náročnejšia, lebo na výplach nosa sa odporúča použiť voda, ktorú je potrebné prevariť a nechať vychladnúť. Pri príprave roztoku je dôležité použiť presné množstvo vody a soli, aby výsledný roztok bol izotonický, teda mal telu vlastnú koncentráciu soli 0,9 %.
V prípade zarobenia hypertonického roztoku vás jeho aplikácia môže v nose nepríjemne štípať kvôli vysokej koncentrácii soli. Po výplachu je dôležité konvičku (resp. súpravu na výplach) sterilizovať a vysušiť, aby sa eliminovali patogény, ktoré sa používaním dostali z nosa dovnútra konvičky.
Ďalšou alternatívnou nosového výplachu je použitie morskej vody v spreji. Morská voda obsahuje minerály a stopové prvky a pokiaľ je zriedená na izotonickú koncentráciu, je bezpečná na dlhodobé používanie tak u dospelých, ako aj u detí od narodenia. Izotonická morská voda šetrne čistí nos a nespôsobuje podráždenie sliznice. A kde takúto morskú vodu zohnať?
Nosový sprej Aliamare obsahuje izotonickú morskú vodu obohatenú o 0,2 % kyselinu hyalurónovú. Je prirodzenou súčasťou sliznice nosa, kde udržiava vlhké prostredie. Pri nádche sa koncentrácia kyseliny hyalurónovej znižuje, čo sa prejaví pocitom suchosti nosovej sliznice. Prostredníctvom nosového výplachu s Aliamare sa doplní kyselina hyalurónová na povrchu dýchacích ciest, kde pôsobí na hydratáciu a regeneráciu sliznice nosa. Navyše, kyselina hyalurónová zamedzuje priľnavosti baktérií a vírusov, čím pomáha predchádzať opakovaným infekciám dýchacích ciest.
Nosový výplach redukuje dĺžku trvania a prejavy vírusových ochorení, ako je chrípka a nachladnutie. Je bezpečný nielen pri akútnom zápale dýchacích ciest, ale aj pri dlhodobej starostlivosti, čo je jeho hlavnou výhodou oproti bežne dostupným sprejom na liečbu nádchy.
Tieto nosové spreje – odborne nazývané dekongestíva – prinášajú rýchlu úľavu od pocitu upchatého nosa tým, že sťahujú cievy v sliznici a znižujú jej prekrvenie. Pozor však, ich použitie je obmedzené na maximálne 7 – 10 dní, pretože sliznicu nosa vysušujú a pri nekontrolovanom použití môžu vyvolať medikamentóznu nádchu.
Aliamare® je voľnopredajná zdravotnícka pomôcka na vonkajšie použitie. Pred aplikáciou si pozorne prečítajte pribalený návod na použitie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.nccih.nih.gov/health/colds-flu-and-complementary-health-approaches
https://www.researchgate.net/publication/270512079_Overview_and_management_of_Colds_and_Flu