Ako sa zbaviť kašľa a ktorá forma lieku je najúčinnejšia?
Ak kašlete dlhšie ako tri týždne, mali by ste spozornieť, pretože ide o dlhodobý kašeľ. Môže byť suchý, dusivý alebo produktívny s tvorbou hlienu. Liečba dlhodobého kašľa vždy závisí od identifikovania presnej príčiny vašich ťažkostí. Bližšie sa v nasledujúcom texte pozrieme, čo spôsobuje chronický kašeľ a ako zmierniť nepríjemné symptómy.
Dlhodobý kašeľ môže mať rôzne príčiny. Pozrime sa na najčastejšie z nich.
Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému na látky, s ktorými sa stretávame v okolitom prostredí. Bežné alergie, ktoré najčastejšie trápia ľudí a sú sprevádzané dlhodobým kašľom, sú predovšetkým alergické reakcie na prach, peľ, srsť zvierat či plesne. Pri kontakte s týmito alergénmi dochádza k zápalovej reakcii v dýchacích cestách, čo vedie k ich podráždeniu a následne k pretrvávajúcemu, dlhodobému kašľu.
Tento kašeľ býva často suchý a môže pretrvávať počas celého obdobia, keď je alergén prítomný v okolí, napríklad počas peľovej sezóny.
Ide o chronické ochorenie dýchacích ciest, pri ktorom zápal najčastejšie postihuje priedušky. Tento zápal spôsobuje ich zúženie, čo vedie k sťaženému dýchaniu, pískaniu na hrudi, a v mnohých prípadoch aj k dlhodobému kašľu.
Spúšťačmi astmy môžu byť rôzne faktory, ako sú alergény, znečistenie ovzdušia, vírusové infekcie či fyzická námaha. Nezriedka sa stáva, že dlhodobý kašeľ je jedným z prvých prejavov astmy, a jeho dlhodobý výskyt by nemal byť ignorovaný.
V prípade podozrenia na astmu je dôležité včasné vyšetrenie u odborníka a stanovenie správnej diagnózy, aby sa predišlo zhoršeniu ochorenia a znížila sa frekvencia kašľa.
Bakteriálne a vírusové infekcie dýchacích ciest sú častými príčinami akútneho kašľa, ktorý môže prejsť do chronickej formy, ak sa ochorenie adekvátne nelieči. Infekcie môžu prerásť do ochorení ako je zápal pľúc, tuberkulóza či zápal priedušiek.
Bakteriálne infekcie majú často ťažší priebeh než vírusové a môžu vyžadovať liečbu antibiotikami. Ak sa však infekcia zanedbá alebo nedostatočne prelieči, môže viesť k rozvoju chronického zápalu, ktorý udržiava dýchacie cesty v podráždenom stave a spôsobuje dlhotrvajúci kašeľ.
Pri pretrvávajúcom kašli, ktorý trvá dlhšie ako tri týždne, je dôležité vyhľadať lekára.
Ide o závažné ochorenia, ktoré spôsobujú trvalé poškodenie pľúcneho tkaniva. Chronickú obštrukčnú chorobu sprevádza chronický kašeľ aj dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu a tlak na hrudi. Ide o progresívne ochorenie, ktoré ak sa nezačne včas liečiť, prejavy sa zhoršujú.
Chronický zápal postihuje priedušky, v ktorých sa vo zvýšenej miere produkuje hlien. Ten sťažuje priechodnosť dýchacích ciest, vzduch sa hromadí v pľúcnych mechúrikoch (alveolách). Tie zväčšujú svoj objem a výmena kyslíka za oxid uhličitý je narušená. K zlepšeniu stavu pomáha denná inhalácia.
Pre účinnú liečbu dlhodobého kašľa je potrebné identifikovať presnú príčinu a liečiť primárne ochorenie. Celkom iný postup zvolí lekár pri liečbe alergie a astmy než pri chronickej obštrukčnej chorobe.
K všeobecným odporúčaniam, ktoré môžu pomôcť uľaviť od dlhodobého kašľa patrí:
V období zimnej sezóny je vzduch v interiéri vplyvom ústredného vykurovania suchší. Použitie zvlhčovača vzduchu môže zmierniť dráždenie na kašeľ. Suchý vzduch vás môže potrápiť aj v lete, ak sa dlhší čas zdržiavate v klimatizovaných priestoroch.
Fajčenie tabaku ako aj pobyt v zadymených priestoroch (pasívne fajčenie) zhoršujú priebeh chronického kašľa, preto sa snažte vyhýbať týmto dráždivým látkam.
Pite veľa tekutín, najmä vodu a bylinkové čaje. Tymian, skorocel či materina dúška sú oddávna prírodnými pomocníkmi pri kašli. Pripravený čaj si oslaďte medom, ktorý podporí liečbu ochorení dýchacích ciest.
Kyselina hyalurónová je užitočná nielen v zákrokoch navracajúcich mladistvý vzhľad a chýbajúci objem v tvári, ale má tiež dôležité uplatnenie v ortopédii, oftalmológii či pneumológii.
Kyselinu hyalurónovú nájdete v lieku Yabro. Pomocou inhalátora sa premení na aerosól, ktorý vdychovaním preniká do horných aj dolných dýchacích ciest. Celý dýchací trakt zvlhčuje a regeneruje, čo ocenia pacienti s dlhodobým kašľom, astmou či chronickou obštrukčnou chorobou.
Aby inhalácia roztoku Yabro bola účinná, je potrebné zvoliť si kompresorový inhalátor. Kyselina hyalurónová je pomerne viskózna a hustá, a preto odporúčame zakúpiť kompresorový inhalátor s výkonom aspoň 0,4 ml/min. Tento výkon sa označuje pojmom nebulizačný výkon.
Obsah ampulky Yabro vylejte do nádobky rozprašovača. Následne inhalátor premení Yabro na aerosól, ktorý vdychujete s nasadenou tvárovou maskou alebo pomocou náustku – podľa vlastných preferencií či obsahu balenia daného inhalátora. Dýchajte pritom zhlboka a pomaly. Úplná premena jednej ampulky na aerosól môže trvať 15 – 40 minút. Odporúčame inhalovať jedenkrát denne, ideálne počas 10 po sebe idúcich dní.
Inhalátor zakúpite v lekárni alebo prostredníctvom internetového obchodu. Na inhaláciu Yabra nikdy nepoužívajte ultrazvukový inhalátor.
Yabro slúži ako podporná inhalačná liečba. Nenahrádza liečbu predpísanú vaším lekárom. Yabro® je voľnopredajná zdravotnícka pomôcka na inhalačné podanie. Pred aplikáciou si pozorne prečítajte pribalený návod na použitie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje: