Nádcha v tehotenstve

Nádcha v tehotenstve – Dýchajte voľne a bez obáv

Tehotenstvo predstavuje citlivé obdobie v živote ženy a vyvíjajúceho sa bábätka. Hormonálne zmeny, najmä zvýšená hladina estrogénu a progesterónu, môžu ovplyvniť imunitný systém. Tehotné ženy sú často náchylnejšie na určité ochorenia ako napríklad nádcha v tehotenstve či alergickej nádchy.

Čo to vlastne nádcha je a aké má príznaky?

Nádcha patrí medzi akútne zápaly dýchacích ciest, ktoré postihujú nos (rinitída) a prinosové dutiny (rinosinusitída). Tieto dýchacie orgány sú vystlané bohato prekrvenou sliznicou, ktorá sa pri nádche zapáli a opuchne. Upchatý nos, zvýšená produkcia hlienu, kýchanie a pocit tlaku v dutinách patria k najbežnejším prejavom nádchy.

Časté príčiny vzniku nádchy

Najčastejšími príčinami vzniku nádchy sú:

  • vírusy,
  • alergia.

Nos je vstupnou bránou do dýchacích ciest, kde prebieha kontakt s vírusmi, peľom, prachom a baktériami, ktoré sa nachádzajú v ovzduší. Práve vírusy sú zodpovedné za väčšinu prípadov akútnej nádchy. Šíria sa priamym kontaktom s nakazeným a kvapôčkami pri kašľaní či kýchaní. V krátkom čase sú schopné spôsobiť lokálnu epidémiu či dokonca pandémiu celoštátneho rozsahu. V našich končinách prevládajú rinovírusy, koronavírusy, adenovírusy, respiračný syncyciálny vírus a vírus chrípky.

Vírusová infekcia často oslabí imunitný systém natoľko, že sa môže rozvinúť bakteriálna superinfekcia. V ordináciách praktických lekárov bývajú zastúpené predovšetkým kmene baktérií Streptococcus, Staphylococcus, Moraxella a Haemophilus.

Ďalšou z možných príčin vzniku nádchy je alergia. Od jari do jesene sa v ovzduší mení koncentrácia peľu drevín, tráv a bylín. Peľ, ako aj zvieracia srsť spôsobujú problémy s upchatým nosom, náhlym kýchaním a nadmernou tvorbou vodnatého hlienu. V takýchto prípadoch ide o alergickú nádchu.

upchatý nos v tehotenstve
Zdroj: Adobestock.com

Nádcha v tehotenstve:  V čom sa odlišuje od bežnej nádchy?

Na rozdiel od bežnej či alergickej nádchy spôsobujú tehotenskú nádchu hormonálne zmeny, najmä zvýšená hladina estrogénu. Vďaka hormónom býva sliznica nosa lepšie prekrvená a citlivejšia na podráždenie a opuch.

Odlišné sú aj prejavy tehotenskej nádchy v porovnaní s bežnou nádchou:

  • Pri bežnej infekčnej nádche je okrem slabšieho prietoku vzduchu v nose často prítomná aj bolesť hlavy, zaľahnutie v ušiach a strata čuchu. Hlien vytekajúci z nosa máva hustejšiu konzistenciu a sfarbenie do žlta, prípadne žlto-zelena. Ochorenie trvá približne 7 dní a príznaky sa postupne zmierňujú.
  • Nádcha v tehotenstve sa vyznačuje pocitom upchatého nosa a zvýšenou produkciou hlienu, ktorý je bezfarebný a obvykle vodnatý, riedky. Symptómy môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov a objaviť sa kedykoľvek, najčastejšie však v prvom trimestri. Hoci ide o nepríjemné komplikácie, nemajú negatívny dopad na tehotenstvo a zdravie bábätka.

Liečba nádchy v tehotenstve – nepodceňujte výplachy nosa

Morská voda

Liečba bežnej aj tehotenskej nádchy je symptomatická, zameriava sa na zmiernenie príznakov. Prospešné sú najmä výplachy nosa morskou vodou, ktoré odstraňujú hlien, pôsobia protizápalovo, znižujú opuch, jemne a účinne čistia nos od nahromadeného hlienu, alergénov, prachu, vírusov a baktérií. 

Nosový sprej Aliamare obsahuje morskú vodu pôvodom z Bretónska, ktorá obsahuje minerály a stopové prvky známe pre svoj protizápalový účinok. Navyše, ide o izotonickú morskú vodu, čo znamená, že má rovnakú koncentráciu solí ako bunky ľudského tela. Preto je vhodná a bezpečná na dlhodobé používanie pre deti, dospelých aj tehotné ženy.

sprej do nosa v tehotenstve
Zdroj: Ibsazdravie.sk

Kyselina hyalurónová nielen v boji proti vráskam

Nosové spreje môžu obsahovať morskú vodu samotnú alebo v kombinácii s prídavnou látkou, ako je napríklad eukalyptová silica, aloe vera alebo kyselina hyalurónová. Práve kyselina hyalurónová je výnimočná v tom, že je to látka prirodzene sa vyskytujúca v ľudskom tele. Najviac je zastúpená v kĺboch, v pokožke, v oku a na sliznici dýchacích ciest.

Sprej Aliamare obsahuje 0,2% kyselinu hyalurónovú, ktorá sliznicu nosa zvlhčuje a podporuje jej hojenie. Nosový výplach obohatený o kyselinu hyalurónovú:

  •   zmierňuje zápal a dĺžku trvania nádchy,
  •   redukuje prítomnosť baktérií a biofilmu,
  •   regeneruje poškodenia sliznice spôsobené infekciou,
  •   pri pravidelnom používaní posilňuje obranyschopnosť sliznice.

Ktoré spreje do nosa sa pri liečbe tehotenskej nádchy neodporúčajú?

Nosové spreje, ktoré uvoľnia dýchanie do niekoľkých sekúnd, takzvané dekongestanty, nie sú v tehotenstve odporúčané. Ide o spreje s obsahom účinnej látky xylometazolín, oxymetazolín alebo tramazolín.

Ďalšie rady, ako zatočiť s tehotenskou nádchou

Okrem vyššie uvedených nosových výplachov, ktoré sú účinné a bezpečné aj v tehotenstve, existuje niekoľko ďalších nefarmakologických rád, ako možno zvládnuť nádchu v tehotenstve:

1.       Nepodceňujte spánok a doprajte svojmu telu dostatok času na oddych a zotavenie.

2.       Dbajte na pestrú, vyváženú stravu a dostatok tekutín, hlavne vodu, čaj alebo vývar. 

3.       Vyhýbajte sa miestam so zvýšenou koncentráciou vírusov a alergénov.

4.   Dbajte na hygienu rúk a do svojej rutiny pridajte tiež spomenuté výplachy nosa. Aj váš nos potrebuje pravidelnú očistu. 

Či už vás v tehotenstve potrápi bežná alebo tehotenská nádcha prípadne alergia, vždy sa o spôsobe liečby a zmiernení príznakov poraďte so svojím lekárom. 

Aliamare® je voľnopredajná zdravotnícka pomôcka na vonkajšie použitie. Pred aplikáciou si pozorne prečítajte pribalený návod na použitie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2377219

https://unmhealth.org/stories/2022/02/cold-flu-medicine-safe-during-pregnancy.html

https://www.medicinesinpregnancy.org/leaflets-a-z/colds-and-flu