plánované rodičovstvo

Plánované rodičovstvo: Nezabúdajte na kvalitu spermiogramu

Máte pocit, že sa o téme plánovaného rodičovstva hovorí dostatočne? Že sa ľudia vo vašom okolí rozprávajú o tom, čo treba spraviť preto, aby ste „zvýšili svoje šance“ a netrápili sa s počatím vytúženého potomka príliš dlho? Ak ste odpovedali nie, pomôžu vám naše informácie o tom, čo všetko je potrebné vziať do úvahy pri plánovanom rodičovstve a aké faktory môžu vplývať na fertilitu páru. 

Téma plodnosti sa často sústreďuje iba na ženské reprodukčné zdravie a zabúda sa na muža. Faktor mužskej neplodnosti pritom za posledné desaťročie výrazne stúpol.

Vyšetrenie spermiogramu – čo to je a ako prebieha?

Zistiť kvalitu spermií nie je vôbec náročné – uskutočňuje sa vyšetrením tzv. spermiogramu. Ide o neinvazívne vyšetrenie ejakulátu, v ktorom urológ hodnotí nielen celkový počet spermií, ale aj ich tvar a pohyblivosť. Výsledok vyšetrenia z laboratória je zväčša k dispozícii do niekoľkých dní, prípadne, ak lekár vyhodnocuje spermiogram priamo v ambulancii, už za niekoľko hodín. Toto vyšetrenie môže byť kľúčovým krokom pri plánovaní rodičovstva, keďže odhalí potenciálne problémy, ktoré môžu ovplyvniť šance na počatie. 

Odber vzorky prebieha buď v priestoroch ambulancie, alebo po dohode s lekárom v domácom prostredí, pokiaľ sa vzorka na vyšetrenie doručí do jednej hodiny. Podmienkou vyšetrenia spermiogramu je dvojdňová sexuálna abstinencia

Vyšetrenia sa nemusíte obávať. Nezabúdajte, že urológ je špecialista, pre ktorého ide o dennú rutinu. Počas návštevy urologickej ambulancie nemusíte očakávať žiadne bolestivé vyšetrenie, maximálne vám váš lekár spraví sonografické (ultrazvukové) vyšetrenie semenníkov. V prípade zistenia zlej kvality spermiogramu sa dodatočne vyšetrí hormonálny profil z krvi pacienta.

Ako zlepšiť spermiogram?

Každý muž, ktorý potrebuje zlepšiť spermiogram, môže pre seba spraviť viacero vecí.

Zlepšite životný štýl

Odborníci radia držať sa nasledovných bodov.

  • Dbajte na kvalitu spánku – ku zhoršeniu spermiogramu a zníženiu objemu semenníkov dochádza už pri spánku kratšom ako 6 hodín a dlhšom ako 9 hodín.
  • Eliminujte nadváhu – obezita vedie k zníženiu počtu aj pohyblivosti spermií. 
  • Upravte prípadnú podváhu alebo podvýživu.
  • Znížte príjem alkoholu a obmedzte fajčenie.
  • Vynechajte extrémne športové tréningy (maratóny, silové športy).
  • Vyhýbajte sa pobytu v teple (termo oblečenie, vyhrievané sedadlá áut).
  • Dávajte si pozor na prípadné nežiaduce účinky medikamentóznej liečby.

Okrem opatrení životosprávy existujú aj ďalšie podporné mechanizmy, ako zlepšiť spermiogram. 

vyšetrenie spermiogramu
Zdroj: Adobestock.com

Zvýšte kvalitu spermií výživovými doplnkami 

Keďže zhoršená kvalita spermií je často pripisovaná vysokej miere oxidačného stresuvoľných kyslíkových radikálov v ejakuláte, odborníci odporúčajú užívanie kombinovaných výživových doplnkov. Zväčša ide o produkty s obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov, a tak je možné ich brať nielen po zistení problémov so spermiogramom, ale aj preventívne, ako súčasť prípravy na plánované rodičovstvo.

Cyklus dozrievania spermií zo zárodočných buniek trvá približne 92 dní. Preto sa užívanie látok s podporným účinkom na spermiogram odporúča po dobu minimálne 3 mesiacov. Je to najnižšia možná doba potrebná na to, aby látky vedeli ovplyvniť kvalitu spermií počas celej doby ich dozrievania.

FertiDuo ako pomocník pri plánovanom rodičovstve

Užitočným pomocníkom pri plánovanom rodičovstve môže byť produkt FertiDuo. Okrem toho, že FertiDuo ako jeden z mála kombinovaných výživových doplnkov obsahuje silný antioxidant astaxantín, nájdete v jeho zložení aj koenzým Q10, vysoké dávky zinku, selénu, vitamínov C, E, B9B12, ako aj omega 3 mastné kyseliny či glutatión.

Viaceré z týchto látok prispievajú k plodnosti a správnej reprodukčnej funkcii, ako aj k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi.

Špeciálne zloženie produktu FertiDuo je rozdelené do dvoch mäkkých kapsúl. Jedna kapsula sa užíva ráno a druhá na noc, čo zabezpečuje kontinuálne zásobenie organizmu vitamínmi, minerálmi a antioxidantami.

Ženské reprodukčné zdravie

Pre úspešné počatie je dôležitý nielen pravidelný menštruačný cyklus, ale aj vedieť mu správne porozumieť. Nie každá žena vie, že začiatok menštruačného cyklu sa počíta od prvého dňa menštruácie a v ideálnom prípade má trvať 28 30 dní

Žena je schopná otehotnieť iba počas svojich plodných dní, teda počas ovulácie. Tá spravidla nastáva na 12.15. deň cyklu

V prípade, že cyklus u ženy trvá viac ako 28 dní, spravidla aj ovulácia nastáva o niečo neskôr. 

vulačný kalendár
Zdroj: Adobestock.com

No a čo nesmie chýbať, keď už v ženskom menštruačnom cykle nastal ten správny deň? Pravidelný pohlavný styk. Odborníci odporúčajú nie častejšie ako raz za dva dni na to, aby ejakulát obsahoval správne množstvo dozretých spermií.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc pre plánované rodičovstvo?

Odborníci radia vyhľadať aktívnu pomoc, v prípade plánovania rodičovstva, po 12 mesiacoch nechránených pohlavných stykov. Táto doba je kratšia v prípade, ak je vek ženy vyšší ako 35 37 rokov, alebo trpí niektorým z chronických ochorení, ktoré môžu mať vplyv na schopnosť otehotnieť (ako napríklad syndróm polycystických ovárií). V takomto prípade je dobré navštíviť lekára už po šiestich mesiacoch.

Prvá návšteva u lekára môže byť v prípade ženy u jej ambulantného gynekológa, ktorý spraví potrebné vyšetrenia. Možnosťou je aj návšteva špecializovaného centra asistovanej reprodukcie, kde vedia poskytnúť správne rady a vyšetrenia pre ženu aj muža.

Ako pri všetkých zdravotných problémoch, aj pri prípadných problémoch s fertilitou platí, že je lepšie im predchádzať ako riešiť dôsledky.

Preto každý muž, ktorý aktívne myslí na svoje zdravie, môže začať s užívaním vitamínov a antioxidantov s overeným účinkom na spermiogram ešte predtým, ako sa začne snažiť o potomka.

FertiDuo je výživový doplnok na vnútorné použitie. Neprekračujte doporučenú dennú dávku. Výživový doplnok nie je náhradou pestrej a vyváženej stravy, ani zdravého životného štýlu. Výživový doplnok FertiDuo je určený dospelým mužom. Bez obsahu lepku a laktózy.

Zdroje: 

https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/m/male-infertility

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/fertility/art-20047584

https://www.tommys.org/pregnancy-information/planning-a-pregnancy/are-you-ready-to-conceive/how-improve-male-fertility