Silná bolesť hlavy môže mať viacero príčin: Ako ju rozoznať a čo pomáha?

Silná bolesť hlavy dokáže poriadne potrápiť. Môže prísť nečakane a narušiť váš bežný deň. Či už je príčinou stres, napätie, alebo iné zdravotné problémy, potrebujete rýchlu úľavu. V tomto článku vám poradíme, ako identifikovať a najmä zvládnuť rôzne typy bolestí hlavy.

Čo spôsobuje silnú bolesť hlavy?

Bolesť hlavy pochádza z citlivých štruktúr okolo mozgu, ako sú cievy, nervy, svaly, meningy (ochranné membrány obklopujúce mozog a miechu), a ďalšie tkanivá. Keď sú tieto štruktúry podráždené, napnuté alebo zapálené, dochádza k aktivácii receptorov bolesti, čo vedie k pocitu bolesti.

Podráždenie štruktúr môže spôsobiť stres, dehydratácia, nedostatok spánku, ale aj vážnejšie zdravotné problémy. 

Typy bolesti hlavy môžete určiť aj podľa miesta

Toto podráždenie tiež spôsobuje, že pri bolesti hlavy cítite, či vás bolí hlava viac na čele, za okom alebo na temene. Podľa miesta bolesti môžete následne identifikovať spúšťač bolesti hlavy. Aké typy bolesti vás môžu potrápiť?

Tlaková (tenzná) bolesť – bolesť okolo celej hlavy a vzadu

Cítite „tlaky v hlave”? Je to preto, lebo pri tlakových bolestiach hlavy dochádza k napätiu svalov na krku a hlave. Svaly sa stiahnu a vyvíjajú tlak na nervy a cievy v okolí, čo vyvoláva bolesť. Tento typ bolesti hlavy často cítite ako tlak alebo napätie okolo hlavy, podobný pocitu „obruče“ alebo „pásu“ okolo čela.

Tlaková bolesť sa môže prejavovať na rôznych miestach, ale aj citlivosťou tváre, krku a pliec. Bolesť zvyčajne odznie do 30 minút. Ak však tlakovú bolesť pociťujete v období troch mesiacov viac ako 15 dní, navštívte lekára.

Spúšťače tlakovej bolesti hlavy: stres, únava, depresie, dehydratácia, zvýšený hluk, zlý spánok, zlé držanie tela

Klastrová bolesť – bolesť za očami a okolo spánkov

Klastrové bolesti hlavy sú jedny z najintenzívnejších bolestí hlavy. Vyskytujú sa v sériách (klastroch), ktoré trvajú týždne až mesiace, po ktorých môže nasledovať obdobie bez bolesti. Počas klastrov sa bolesti objavujú niekoľkokrát denne v rovnakom čase a trvajú od 15 minút do troch hodín

Zvyčajne postihujú jednu stranu hlavy, najmä okolo oka alebo spánkov. Bolesť je ostrá, bodavá alebo pálivá. Často je sprevádzaná slzením oka, opuchom viečka či upchatím nosa

Spúšťače klastrovej bolesti hlavy: Príčina nie je úplne známa, ale spúšťačmi bolesti hlavy za očami môžu byť alkohol, zmeny v dennom rytme, silné vône, nadmorská výška alebo zmeny počasia.

Migréna – bolesť na jednej strane hlavy

Prichádza z ničoho nič a ešte pomalšie odchádza. Migréna je intenzívna, pulzujúca bolesť hlavy, ktorá sa zvyčajne prejavuje na jednej strane a môže byť sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako sú nevoľnosť, vracanie, citlivosť na svetlo (fotofóbia) a zvuky (fonofóbia). Vzniká v dôsledku abnormálnej aktivity mozgových buniek, ktorá ovplyvňuje chemické látky, krvné cievy a nervy v mozgu. 

Migrény môžu trvať od niekoľkých hodín až po tri dni a ich frekvencia sa líši – niektorí ľudia ich zažívajú raz za niekoľko mesiacov, iní niekoľkokrát do mesiaca. Navštíviť lekára by ste mali, ak migrény narušujú váš každodenný život, sú veľmi časté, zhoršujú sa, alebo ak sa objavia náhle a majú iné nezvyčajné prejavy, ako je slabosť, výpadky videnia či porucha reči, čo môže signalizovať vážnejší problém.

Spúšťače migrén: Presné príčiny migrén nie sú úplne jasné, ale k spúšťačom patria stres, hormonálne zmeny, určité potraviny, nedostatok spánku či zmeny počasia. 

migrena
Zdroj: Adobestock.com

Bolesť hlavy počas menštruácie – bolesť na jednej strane hlavy

Ide o typ migrény, ktorá je spojená s hormonálnymi zmenami počas menštruačného cyklu, najmä s poklesom hladiny estrogénu. Tieto bolesti hlavy sa často objavujú tesne pred alebo počas menštruácie a môžu byť intenzívnejšie ako bežné migrény. Typickými príznakmi sú pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy, citlivosť na svetlo a zvuky, nevoľnosť a únava

Od bolesti vám uľaví užívanie liekov na zmiernenie migrény a menštruačných bolestí, hormonálna terapia na reguláciu hladiny estrogénu alebo zmena životného štýlu, ako je pravidelný spánok, vyhýbanie sa spúšťačom bolestí hlay a dostatočná hydratácia. V závažnejších prípadoch je vhodné poradiť sa s lekárom o ďalších možnostiach liečby.

Bolesť hlavy zo zubov – bolesť v oblasti spánkov

Akoby nestačilo, že samotná bolesť zubu je neznesiteľná, pridá sa aj bolesť hlavy. Táto bolesť sa môže šíriť z oblasti čeľuste a tváre do hlavy, najmä do spánkov, a môže byť vnímaná ako pulzujúca alebo tupá. 

Napätie a tlak zo zubného problému môžu vyvolať reflexnú bolesť hlavy. Liečba spočíva v riešení zubného problému u zubného lekára, ktorý môže odporučiť ošetrenie zuba, antibiotiká na zvládnutie infekcie alebo iné zubné zákroky. Medzičasom môžu pomôcť lieky na zmiernenie bolesti alebo teplé a studené obklady na zmiernenie symptómov.

bolest hlavy na temene
Zdroj: Adobestock.com

Lieky na bolesť hlavy

Pri bolestiach hlavy najčastejšie siahame po rôznych analgetikách, ako je diklofenak alebo ibuprofen, v prípadoch migrény po špecifických liečivách. Paradoxne, aj nadmerné užívanie liekov môže viesť k vzniku bolestí hlavy. Preto je vždy vhodné konzultovať dlhodobé užívanie s lekárom. 

Teraz už tiež viete, že nie je bolesť ako bolesť a každá si vyžaduje iný prístup na zmiernenie bolesti. Aké lieky a techniky vám môžu pomôcť pri silnej bolesti hlavy?

Flector mäkké kapsuly

Nesteroidné protizápalové lieky, známe tiež ako analgetiká, sú rýchlo účinné a pomáhajú zmierniť zápal a bolesť. Flector 25 mg mäkké kapsuly poskytuje rýchlu úľavu od akútnej bolesti hlavy, menštruačných bolestí a bolestí zubov

Flector 25 mg mäkké kapsuly obsahujú originálnu molekulu spoločnosti IBSA diklofenak epolamín, ktorý patrí do skupiny liekov proti bolesti a zápalu. Vďaka jedinečnej formulácii PEARLtec® a tekutému obsahu v želatínovom obale sa liečivo rýchlo vstrebáva a začína účinkovať už do 30 minút. Malé a oválne mäkké kapsuly umožňujú ľahké prehĺtanie a sú tak vhodné pre starších ľudí i deti od 14 rokov.

Okrem užívania liekov môžete bolestiam hlavy predchádzať aj malými, ale významnými zmenami v životnom štýle: 

  • úprava stravy a pitného režimu – dbajte na pravidelné stravovanie a dostatočný príjem tekutín, vyhýbajte sa známym spúšťačom, ako sú alkohol či kofeín. 
  • menej stresu – pravidelné cvičenie, joga alebo prechádzka nielen pomáhajú uvoľniť napätie, ale zlepšujú aj celkové telesné i duševné zdravie,
  • kvalitný spánok – snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a vytvorte si pokojné prostredie na spánok.

Bolesť hlavy je nepríjemná, pretože sa môže dostaviť kedykoľvek a niesť so sebou aj iné, pridružené bolesti. Ak vás dokáže potrápiť, mať doma v lekárničke  liek, ktorý od nej uľaví rýchlo a účinne, bez ohľadu na jej pôvod, vám určite príde vhod. 

Flector® 25 mg je liek na vnútorné použitie. Obsahuje diklofenak epolamín. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte pribalenú písomnú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/migraine

https://www.healthdirect.gov.au/headaches

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders